Pracownik, który cierpi na ADT nie radzi sobie nawet z prostymi obowiązkami.

< Wróć

Wypalone pokolenie: Jak zapobiegać ADT?

W pracy dajesz z siebie wszystko, a mimo to efekty Twoich działań są coraz słabsze? Brak motywacji, zmęczenie, ciągły stres... To ADT - choroba pokolenia ASAP.
 


Czym jest ADT?

ADT czyli Syndrom deficytu uwagi (ang. ADT – Attention Deficit Trait) to problem z którym firmy i pracownicy borykają się coraz częściej. Czym w ogóle jest ADT? To schorzenie na tle nerwowym, które objawia się ciągłym rozdrażnieniem, problemami z koncentracją, a także przemęczeniem. Jeśli popełniasz coraz więcej błędów, masz problemy z ustaleniem priorytetów, a najprostsze zadania w pracy Cię przytłaczają, ADT może dotyczyć właśnie Ciebie.

Choroba menadżerów

ADT dotyka najczęściej menadżerów lub koordynatorów, szczególnie w wielkich korporacjach. Dlaczego tak się dzieje? Natłok obowiązków i informacji, fakt, że wszystko musi być ASAP (ang. as soon as possible – jak najszybciej) oraz wygórowane normy pracodawcy to pierwszy krok w kierunku ADT. Kiedy zadania zaczynają przerastać pracownika, najzwyczajniej w świecie przestaje on sobie radzić z ogromna presją i popełnia kolejne błędy, które spiętrzają się, by doprowadzić do całkowitego wypalenia.

Wiecznie w pracy

Problemem jest także dyspozycyjność wymagana przez wielu pracodawców. Nie chodzi tylko o sytuacje kryzysowe w firmie, ale wymóg nadgodzin, praca w weekendy, która staje się standardem, ciągła dostępność telefoniczna i poprzez zdalne systemy zarządzania. Pracownik, który nie ma możliwości odcięcia się od życia zawodowego i „psychicznego resetu”, bardzo szybko się wypala. Także przez sposób w jaki odpoczywa: ADT zdecydowanie częściej dotyka osoby, które spędzają dużo czasu przed telewizorem i nie mają pasji niezwiązanej z pracą. Aktywność fizyczna, choćby krótka, potrafi być dla organizmu niczym parę dni urlopu.

Firma kontra ADT

Jak walczyć z ADT? Warto zadbać o otwartą komunikację z przełożonym: zasugerowanie pewnych problemów i zaproponowanie rozwiązań. Jednak ADT wynika często nie tylko z czynników zewnętrznych i złej atmosfery w firmie – to często problem z braku umiejętności zarządzania sobą. Jeśli to możliwe, można zasugerować pracodawcy, ze ma się kłopoty z organizacją pracy lub radzenia sobie ze stresem. Wiele firm przeprowadza z tych dziedzin cykliczne szkolenia, a także jest otwarta na zmiany, które zoptymalizują pracę swoich zespołów.

Work Life Balance

Firma może także wprowadzać politykę z cyklu Work Life Balance, polegająca na zrównoważeniu życia zawodowego i prywatnego pracowników. Nie muszą to być duże kampanie – wystarczy elastyczne podejście do pracownika, np. wspieranie jego pasji. Są firmy, które udzielają wsparcia pracownikom wykonującym ciekawe projekty, np. pracownik, który się wspina, w zamian za sprzęt może napisać na firmowego bloga wpis ze zdjęciem z logo firmy na szczycie. Takie działania pozytywnie wpływają na działania z zakresu employer brandingu, a także tworzą zżyty i bardziej efektywny zespół. To strategia, która opłaca się obu stronom, wymaga jednak konsekwencji i świadomego budowania środowiska pracy oraz otwartej komunikacji z obu stron.

autor: Marta Buzalska