Ruch to jeden z najlepszych sposobów by pozbyć się stresu i zrelaksować zarówno ciało i umysł.

< Wróć

Stres? No problem! Czyli rzecz o hobby.

Pracujesz na najwyższych obrotach? Stres Cię przytłacza i nie możesz oderwać myśli od pracy? W domu zajmij się czymś, co pozwoli zapomnieć o problemach i znajdź sobie odpowiednie hobby.


Konkrety.

Ważne jest by po powrocie z pracy do domu, nie wracać do niej myślami. Wyznacz sobie konkretny plan działania: co robisz po kolei od wejścia do mieszkania. I pamiętaj, że bezproduktywne siedzenie przed telewizorem czy komputerem potrafi zmęczyć jeszcze bardziej. Zrób coś dla siebie i nie skupiaj się wyłącznie na obowiązkach domowych. Jeśli nie uda Ci się „zresetować”, poziom Twojej pracy spadnie, a to pogłębi stres i Twoje problemy. Najlepszym sposobem na walkę ze stresem, jest znalezienie odpowiedniego hobby, któremu poświęcasz ustaloną wcześniej ilość czasu w tygodniu. Jeśli nie ustalisz np., że wychodzisz na rower 2 razy w tygodniu, we wtorki i piątki, szybko się zdemotywujesz. I bądź egoistą: czas, który poświęcasz sobie, jest ważny dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Nie powinieneś iść na ustępstwa w tej sprawie. Oto kilka pomysłów dla Ciebie:

Zmęcz się.

To jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie stresu i wyzwolenie pokładów energii i endorfin. 25 minut intensywnego ruchu wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne. Zmęczenie które odczuwasz przy intensywnym wysiłku fizycznym sprawia, że skupiasz się na wykonywaniu ćwiczeń, nie zaś na ponownemu skupianiu się na zdaniach w pracy, w dodatku obniża poziom hormonów stresu. Intensywne ćwiczenia to świetna opcja dla tych, którzy pracują głównie siedząco – chociaż brzmi to dziwnie, to po solidnej dawce wysiłku będziesz miał więcej energii, niż gdybyś po powrocie do domu usiadł znowu przed komputerem. Rodzaj sportu to rzecz drugorzędna, chociaż lepiej unikać takich, które wymagają silnej rywalizacji – w końcu chcesz się zrelaksować.

Medytuj.

Dla niektórych dobrą opcją jest wyżycie się podczas treningu. Dla innych wyciszenie i medytacja. Możesz spróbować różnych technik relaksacyjnych – 20 minut używania jednej z nich to ekwiwalent aż godzin snu! Możesz też spróbować jogi. Idea jest taka, by po bardziej intensywnym dniu, kiedy czas leci jak szalony, znaleźć chwilę dla siebie, podczas której możemy wyciszyć organizm i zwolnić tempo. Świadomość, że nie musimy się nigdzie śpieszyć, ani nic zrobić, może być dla niektórych bardzo odprężająca.

Zajmij się ogrodem.

Otoczenie zieleni korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli masz taką możliwość, poświęć swój wolny czas ogrodnictwu: możesz hodować kwiaty, warzywa lub po prostu pielić, żeby zająć czymś ręce i umysł. W dodatku efekty, które zaobserwujesz dbając o ogród, dadzą Ci niemałą satysfakcję. Zajęcie się fizyczną pracą, która daje wymierne rezultaty, daje poczucie spełnienia i zapobiega wypaleniu zawodowemu. A owoce i warzywa z własnej uprawy to kolejny powód, by inwestować swój czas w zieleń? Nie masz ogrodu? Oszukaj informacji o ogrodach miejskich w Twojej okolicy lub załóż ogród na... balkonie lub parapecie. To nie muszą być hektary pola. Wystarczy parę doniczek.

To tylko wybrane propozycje. Tak naprawdę wszystko co nie ma związku z praca lub źródłem Twojego stresu i pozwala Ci o nim zapomnieć, korzystnie na Ciebie wpłynie. Ważna jest systematyczność i zaangażowanie. Warto pomyśleć o tym, by hobby uprawiać z kimś lub zapisać się na kurs. Wyznaczenie konkretnej godziny i świadomość tego, że zapłaciliśmy jest motywująca wtedy, kiedy wydaje nam się, że brakuje nam sił. Najważniejsze to wybranie czegoś co soi w kontrze do pracy. Siedzisz w biurze – rusz się i wyjdź z domu. Masz poważną pracę – zrób coś z przymrużeniem oka: może kurs tańca nowoczesnego albo warsztaty teatralne?

 

autor: Marta Buzalska


Zobacz inne artykuły w Bazie Wiedzy CARE-ER!