By pokonać słabości, musisz wciąż się rozwijać: ta prawda dotyczy też firm i organizacji.

< Wróć

Jak zostać mistrzem? Od maratonu do biura.

Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba biegaczy w Polsce wzrosła aż kilkakrotnie. Widać to między innymi w rosnącej ilości maratonów, które organizowane są każdego roku oraz raportach informujących o coraz wyższych kwotach jakie Polacy wydają na sprzęt do biegania. W każdym maratonie biegną tysiące osób, młodzi i starsi. Czy wszyscy z nich biegną po zwycięstwo?


Oczywiście.
Jednak nie dla każdego oznacza ono bycie pierwszym na mecie i otrzymanie medalu. Dla wielu z tych ludzi zwycięstwo oznacza pokonanie słabości, przezwyciężenie trudnych momentów i pobicie własnych rekordów. Biegacze znając swoje możliwości wyznaczają sobie cele, a później starają się realizować je dosłownie krok po kroku. Skąd taka mobilizacja i samozaparcie? Z różnych powodów. Jednym z nich jest chęć pokonania słabości, doskonalenie samego siebie, rozwój i dyscyplina. Podobnie sytuacja ma się w świecie biznesu, gdzie prym wiodą dziś organizacje uczące się, które dbają o rozwój pracowników. Dobrze prosperujące biznesy wyznaczają sobie cele, często bardzo ambitne i dążą do ich realizacji. Ich zadaniem jest osiągnięcie mistrzostwa definiowanego według ich własnych predyspozycji.

Nie stój w miejscu
W jaki sposób osiągnąć mistrzostwo w biznesie? Nie ma jednej recepty dla wszystkich organizacji. Każdy z większym lub mniejszym powodzeniem poszukuje własnej ścieżki. Dziś już nie jest atutem raz zdobyta wiedza ale umiejętność jej aktualizacji, poszukiwania nowych rozwiązań i chęć doskonalenia. To właśnie organizacje, w których pracownicy wciąż się rozwijają, pokonują własne słabości i zespołowo działają dla osiągnięcia sukcesu firmy, mają największe szanse na rynku. Ważną cechę stanowi także uczenie się od siebie nawzajem i wspólne szukanie rozwiązań, które zoptymalizują procesy i sprawią, że organizacja będzie działać jeszcze efektywniej. Pracownicy bardzo często są nastawieni na samodoskonalenie i dążenie do mistrzostwa, potrzebują tylko osoby lub narzędzia, które im takie działanie umożliwi.

Dobry trener
Jak wspierać zespół w działaniu? Wiele zależy od samego zespołu i zdolności jakie posiada menedżer lub pracodawca, który bezpośrednio z nim pracuje. Istnieją urodzeni przywódcy, którzy są w stanie każdy zespół poprowadzić do sukcesu, stanowią oni jednak rzadkość. Często sami muszą się doskonalić poprzez szkolenia, warsztaty, coachingi oraz najnowsze lektury. Istnieją także innowacyjne systemy B2B służące gromadzeniu i zarządzaniu wiedzą pracowników, umożliwiające tworzenie ścieżek kariery oraz wspomagające rozwój. Takie systemy są szczególnie przydatne przy dużych zespołach i pilnych terminach, gdzie menedżerom trudno jest odpowiednio zarządzać talentami pracowników. Systemy B2B to narzędzia warte uwagi, które znacznie ułatwiają pracę organizacji. Jednym z takich systemów jest polski SENS-O! - narzędzie stworzone przez ludzi z wieloletnim doświadczeniem w stymulowaniu rozwoju w organizacjach. Jakie są zalety korzystania z tego typu systemu? Angażuje on pracowników do dzielenia się swoją wiedzą i tworzenia wspólnych projektów. Opiera się na współdziałaniu i czerpaniu z doświadczenia współpracowników, dzięki czemu pomaga też budować zgrany zespół nastawiony na komunikację. Przy wykorzystaniu możliwości tworzenia ścieżek kariery i prowadzenia oceny pracowniczej umożliwia poznanie słabych i mocnych stron pracowników, dając tym samym szansę na poznanie tych dziedzin, które wymagają doskonalenia. Podobne systemy to wynalazek naszych czasów, który umożliwia ciągłą aktualizację wiedzy, korzystanie z niego w dowolnym miejscu i czasie, budowanie potencjału organizacji i dążenie do mistrzostwa.

autor: SENSE consulting sp. z o.o.

 

 

 

 


DOTACJE NA INNOWACJE