Wszystko zależy od Twoich potrzeb i czasu jaki chcesz poświecić by je zaspokoić.

< Wróć

Dylemat: kursy kontra studia – co wybrać?

Wielu z nas chce i musi się rozwijać, by stać się specjalistą w danej branży. Okazji jest całkiem sporo: studia podyplomowe, warsztaty, kursy, szkolenia – na co zdecydować się w tym gąszczu różnych propozycji?


Czas i koszty

To oczywiście zależy od wielu czynników. Studia podyplomowe to zazwyczaj rok lub dwa lata oraz koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych. Z kolei kursy są o wiele krótsze, zazwyczaj tańsze, ale też nastawione na konkrety. Jeśli zdecydujesz się na studia, zdobędziesz wiedzę o wielu różnych elementach składających się na daną dziedzinę, np. wybierając komunikację w biznesie, będziesz miał zapewne przedmioty takie jak negocjacje, różnice kulturowe czy podstawy komunikacji. Wszystkie te aspekty mogą Ci się przydać, jeśli jednak potrzebujesz tylko poszerzyć wiedzę z negocjacji, osobne studia będą stratą czasu oraz pieniędzy, a czasami będą także oznaczały powtarzanie wiedzy, którą już posiadasz. Musisz zadać sobie pytanie: czy potrzebujesz kompleksowej wiedzy z danej dziedziny czy wystarczy Ci rozwinięcie tylko jednego jej aspektu.

Konkretne korzyści

Warto też sprawdzić, co otrzymamy po zakończonym kursie lub studiach i porównać różnorodne oferty. Może się okazać, że dane studia dadzą nam więcej uprawnień niż szkolenie o podobnej tematyce i warto poświecić więcej czasu i pieniędzy, by je zdobyć. Jeśli jednak nie zależy nam na certyfikatach lub dyplomach tylko na konkretnej wiedzy, powinniśmy zanalizować program nauczania kilku różnych ośrodków, by wybrać ten najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Nie bez znaczenia są także osoby przekazujące wiedzę: dla kogoś komu zależy na czasie i konkretach najcenniejsi są praktycy i specjaliści w danej dziedzinie. Na studiach często spotyka się różnorodne grono wykładowe: praktyków oraz teoretyków. To, kto będzie Cię uczył także powinno wpłynąć na Twój osąd.

Studia dla laików?

Często można spotkać się z twierdzeniem, że osoby z branży, potrzebujące jedynie dodatkowej wiedzy na dany temat, powinny zdecydować się na kurs lub szkolenie, natomiast te, które stawiają dopiero pierwsze kroki w danej dziedzinie, chcą się przebranżowić, powinny iść na studia. Nie jest to do końca prawdą. Osoba, która ma już doświadczenie zawodowe, z pewnością więcej wyciągnie ze studiów niż całkowity nowicjusz. Może też się okazać, że odświeży wiedzę i umiejętności, o których z rożnych powodów zapomniała. Z kolei kurs może być dobrą opcją dla osób nie końca zdecydowanych – w ten sposób, jeśli zdecydują, że nie chcą rozwijać się w danym kierunku, łatwiej będzie im zrezygnować po szkoleniu lub w jego trakcie, niż rzucić studia.

Doszkalanie w pracy

Pracownik, który chce poszerzyć swoje umiejętności, może zwrócić się także do pracodawcy z pytaniem o to, czego ten od niego oczekuje w kontekście podwyżki lub awansu, a także czy istnieją dofinansowania dla pracowników decydujących się np. na studia dyplomowe. Wiele firm tak robi, ponieważ zdaje sobie sprawę, że inwestycje w pracowników zwracają się – w zamian otrzymują specjalistę, którego lojalność dzięki szkoleniom i inwestycjom wzrasta. Zanim zdecydujesz się na kurs możesz zrobić rozeznanie czy jesteś jedyny w swojej firmie. Jeśli pracujesz w miejscu, które zatrudnia więcej osób, może się okazać, że potrzebę podobnego szkolenia odczuwają też inni. Oznacza to, że pracodawca może zorganizować taki kurs w firmie, nie poniesiesz więc kosztów, a wiedzę poszerzysz w ramach swoich godzin pracy. W tym przypadku jednak, Twoja wiedza nie będzie wyjątkowa i nie wyróżnisz się na tle współpracowników.

Przed decyzją o tym co wybrać, trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Najlepiej spisać je wraz z odpowiedziami na kartce: jakiej wiedzy potrzebuję, co mi to da, ile czasu i pieniędzy mogę temu poświęcić, by było to dla mnie opłacalne, etc. Jeśli masz już podobną listę pytań i odpowiedzi, porównaj różne oferty, zarówno studiów jak i kursów czy szkoleń i wybierz optymalną opcję dla siebie. Pamiętaj: umiejętności trzeba wciąż rozwijać, by dotychczasowe doświadczenie i edukacja nie poszły na marne!

 

autor: Marta Buzalska


 

 

Zobacz inne artykuły w Bazie Wiedzy CARE-ER!